Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/u9017650/haber.kiyiege.net/wp-content/themes/multinews/framework/admin/redux-framework/ReduxCore/extensions/customizer/extension_customizer.php on line 358

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/u9017650/haber.kiyiege.net/wp-content/themes/multinews/framework/admin/redux-framework/ReduxCore/extensions/customizer/extension_customizer.php on line 380

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/u9017650/haber.kiyiege.net/wp-content/themes/multinews/framework/admin/redux-framework/ReduxCore/extensions/customizer/extension_customizer.php on line 384

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/u9017650/haber.kiyiege.net/wp-content/themes/multinews/framework/admin/redux-framework/ReduxCore/extensions/customizer/extension_customizer.php on line 411

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/u9017650/haber.kiyiege.net/wp-content/themes/multinews/framework/admin/redux-framework/ReduxCore/extensions/customizer/extension_customizer.php on line 423

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/u9017650/haber.kiyiege.net/wp-content/themes/multinews/framework/admin/redux-framework/ReduxCore/extensions/customizer/extension_customizer.php on line 442
“Anadolu’nun Sesi” Aydın’dan Duyuldu | Kıyı EGE Haber

17 Eylül 2021

“Anadolu’nun Sesi” Aydın’dan Duyuldu

[Aslı Kurt Can / Kıyı EGE Haber] Araştırmacı yazar ve belgesel fotoğrafçısı Zeki Oğuz, Araştırmacı gazeteci-ressam-fotoğrafçı Fatma Yazıcı ve özgün tasarımlarıyla Gülsüm Aydın’ın eserlerinin yer aldığı “Anadolu’nun Penceresi’nden” isimli sergi, Aydın Kültür ve Turizm Derneği ve Efeler Belediyesi’nin katkılarıyla Milli Aydın Bankası’nda sanatseverlerle buluştu.

Resmi Geçit Gibi Açılış

18 Şubat 2020, saat 17.00’de açılan sergiye birçok sanatseverin yanında Aydınlı yöneticiler, basın mensupları ve sanatçılar da katıldı. Sergiyi izlemeye gelenler arasında Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Aydın Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, Aydın Müze Müdürü Abdülbaki Yıldız, AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen, İYİ Parti Aydın İl Başkanı Cemal Sarı, AK Parti Aydın Kadın Kolları İl Başkanı Duygu Göğde, Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Ulucan, Efeler Belediyesi Kültür Müdürü Münür Ali Koç, Efeler Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürü Ebru Bozçelik; yazar Etem Oruç, Ahmet Zeki Muslu, Zehra Ünüvar, tiyatro yönetmeni ve ASEM başkanı Tuncer Candan, yazar-yönetmen Serkan Fırtına; Aydın Optimum Kalibrasyon Şirketleri Sahibi Ömer Altıntaş, Sıla Kitabevi sahipleri Kazım Oğuz ve Hüseyin Oğuz, Yön Bilgi Sanat Akademisi sahibi Şükrü Turan Ergün; Kadın Hakları Koruma Derneği Başkanı Habibe Gürer ve birçok sivil toplum kuruluşu temsilcisi yer aldı.

Zeki Oğuz, Son Çıkan Kitabı “Cadılarıma Türküler”i Okurlarına İmzaladı

Toplamda 120 eserin yer aldığı serginin açılışında yazar Zeki Oğuz yeni çıkan “Cadılarıma Türküler” kitabını ve yirmi yılı aşan bir çalışma ürünü olan “Sarıkeçililer” kitabını imzaladı.

Konya’da yaşayan yazar, uzun bir süredir Mut ve Ermenek civarında kışlayıp yazları Konya Beyşehir, Seydişehir yaylalarına göçen Yörükler üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz aylarda Ali Rıza Yalgın Ödülünü de alan sanatçı, araştırmalarını fotoğraflarla destekliyor. Ayrıca Zeki Oğuz’un, öykü, araştırma ve şiir türlerinde 20 kitabı daha bulunuyor.

Geçtiğimiz aylarda Ali Rıza Yalgın Ödülü de alan Zeki Oğuz, pek çok okuruyla bir araya geldi.

“Bitmek üzere olan Türk kültürü”

Sergiyi değerlendiren yazar “ Bu salonda açtığım ikinci sergim. İkisinde de oldukça güzel anlar yaşadım ve Aydınlıları hep yanında gördüm. Teşekkür ederim. Fotoğrafların hepsi halen göçer kültürü devam ettiren Yörüklerden oluşuyor. Kimi develerle göç ediyor kimi artık traktöre geçti. Yaylada ziyaretlerine giderim her hafta başka bir obanın. Birkaç cümleyle anlatılamayacak kadar çok şey var söylenebilecek. Ama bitmek üzere olan bir Türk kültürü. Şu an göçenler Sarıkeçililer. Buraya gelerek bizi onurlandıran sanatseverlere teşekkür ederim.” diye konuştu.

Emeğin, Hüznün ve Mutluluğun Yüzlere Yansıdığı Kareler

“Her kadın bir öykü” diyen Fatma Yazıcı, özellikle “asırlık çınarlarımız” dediği kadınları konu alan fotoğraflarını sergiledi.

“Yaşanan emeğin, hüznün ve mutluluğun yüz ifadelerine yansıdığı fotoğraflardaki hayatların kimisi şehit annesi, kimisi bir düğünde kaza kurşunuyla evladını yitiren bir anne, kimisi yalnızlık öyküsü, kimisi yoksulluğun ta kendisi. Bizler şehrin betonlarına ve yaşanan koşuşturmaya kendimizi kaptırınca asıl görülmesi gereken hayatları unutuyoruz” diyen yazıcı; “Köy köy gezerek çaldığım kapıların arkasında inanılmaz hikayeler çıkıyor. Bazı kadınlarımız hayatında hiç fotoğraf çekilmemiş. Bazıları hüznünü ve acılarını yüreğine gömerek hayat mücadelesi veriyor. Elleri toprak ve hamur kokan çileli kadınlarımızın her şeye rağmen yüzleri gülüyor. Çektiğim her karede ne kadar gizlemeye çalışsalar da yüz ifadeleri bütün yaşananları yansıtıyor. Bütün özel günleri bir güne sığdırdık aslında bizler. Kadınlar gününü beklemeden bu ninelerimizi ziyaret ederek gönüllerini alarak, yalnızlıklarını paylaşmak lazım” söylemlerinde bulundu.

Gülsüm Aydın’ın Sıradışı Eserleri İlgi Odağı

Okul öncesi öğretmeni Gülsüm Aydın yaptığı sıradışı yağlıboya, akrilik ve kabartma- üç boyutlu resimlerle sanatseverlerin ilgi odağı oldu.

Hayatı boyunca sanatla iç içe olduğunu belirten Aydın; “Çocukluğumdan beri sanatla iç içeyim. Öğrencilerime güzel de yapsalar, çirkin de yapsalar sanatın muhteşemliğinden bahsederek, çeşitli etkinlikler yaptırıyorum. Bazıları inanılmaz becerikli. Onlara fırsat verip yönlendirdiğimizde birbirinden güzel harika işler çıkartıyorlar. Önümüzdeki aylarda öğrencilerimin üretimi olan bir sergi düzenleyeceğiz. Onları ne kadar teşvik edersek o kadar sanatla iç içe olacaklardır. Sanat sayesinde çocuklarımız kötü alışkanlıklardan uzak duracaklardır. İki ay gibi kısa sürede hazırladığım eserlerin beğenilmesi beni çok mutlu etti” açıklamalarında bulundu.

“Anadolu’nun Penceresinden” adlı sergi 21 Şubat’a kadar sanatseverleri ağırlamaya devam edecek.

Aslı Kurt Can / Kıyı EGE Haber

previous arrow
next arrow
Slider

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir