5 Nisan 2020

Assos’un Tepesine Jeotermal Santrali!

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Assos’ta jeotermal tesis için çalışmalar başlatıldığını belirterek; “Eğer engel olamaz isek, Assos ve civarı, Sazlı, Kozlu, Büyükusun, Kayalar ve diğer köyler Aydın gibi çürük yumurta kokan, zeytinleri kurumuş bir bölgeye dönüşecek. Ondan sonra ne turizm geliri, ne de tarım” açıklamasında bulundu.

Belirtilen açıklamada, Assos’ta Büyükhusun Köyü’nün 1 km. yakınlarında bir jeotermal arama projesi başlatıldığı duyurularak. Çanakkale Valiliği tarafından projenin “ÇED Gerekli Değil” kararı aldığını söyleyen dernek üyeleri; ”Firma, çoğu yerde, Gülpınar’da olduğu gibi, jeotermal otel vb.için kaynak aradığını söyleyip köylüleri yanına çekmeye çalışıyor. Projenin dosyasını ve işin arka planını incelediğimizde durumun hiç de öyle olmadığını anladık. Konu tamamen enerji” uyarısı da yaptılar.

Proje alanı

“ÇED Gerekli Değildir” Kararı Verilmiş

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Çanakkale Valiliği tarafından projenin “ÇED Gerekli Değil” kararı alındığını belirtti. Dernek üyeleri, “Firma, çoğu yerde, Gülpınar’da olduğu gibi, jeotermal otel vb. için kaynak aradığını söyleyip köylüleri yanına çekmeye çalışıyor. Projenin dosyasını ve işin arka planını incelediğimizde durumun hiç de öyle olmadığını anladık. Konu tamamen enerji” açıklamasında bulundu.

Assos

Kadırga’nın Tepesinde Sondaj Başlayacak

Assos’un büyük bir tehdit altında olduğunu duyuran Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer verdi;

”Ruhsat sahibi firmanın, Bakrom’ un bağlı olduğu Yılsan Holding bir enerji, maden ve emlak şirketi. Bakrom’un ruhsatı devraldığı görülen Yerka’ da aslında aynı Holding’in iştiraki. Üçünün de yönetim kurullarında aynı isimler var. Yerka’nın (Yılsan Holding) Ayvacık Tuzla, Taşağıl’ da bir JES Projesi 2018 sonunda “Çed Gerekli Değil” kararı almış. Biz de süresi içinde dava edemedik ne yazık ki. Firma bu proje için Dünya Bankası’ndan kredi de almış görünüyor Dünya Bankası dokümanlarına göre… İnşaata başladı, başlayacak. Şimdi aynı Holding Assos’un, Kadırga’nın tepesinde sondaja başlayacak!

Behramkale

“Ne Tarım Kalır, Ne de Turizm Geliri”

“Böylesine önemli turistik, tarihi, doğal, arkeolojik sit alanlarına yakın nasıl olur da enerji yatırımı öngörülür, akıl fikir almıyor. Yetkililerin aklı tutulmuş olmalı.” diyen dernek üyeleri, konuyu yargıya taşıyacaklarını kaydettiler. “Eğer engel olamaz isek Assos ve civarı ile Sazlı, Kozlu, Büyükusun, Kayalar ve diğer köyler Aydın gibi çürük yumurta kokan, zeytinleri kurumuş bir bölgeye dönüşecek. Ondan sonra ne turizm geliri, ne de tarım” açıklamasında bulunan dernek üyeleri, Büyükusun köy muhtarının da yer aldığı köylü yurttaşlar ile birlikte Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği ve dernek olarak dava açmaya hazırlandıklarını bildirdi.

Kıyı EGE Haber (Kaynak: ekolojibirliği.org)

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir