6 Nisan 2020

“ÖNCE İNSAN OLMAK! SONRASI MI? GAZETECİLİK”

Kıyı EGE Haber / Zeki Oğuz > Gazeteci dostların yazdıkları anı kitaplarını her zaman önemsemişimdir. Bu anılar, şehrin tarihini gelecek kuşaklara aktarma açısından çok önemlidir. Ayrıca gazeteciliği meslek olarak seçen gençlere de yol göstericidir. Bakın rahmetli Mehmet Gazel’in anılarında 1970’l,i 80’li yılların Konya’sını bulursunuz.

Yazının başlığı, tanımaktan onur duyduğum, gazeteci dostum Ali Sait Ögenin anı kitabının adı. Bazen hüzünlenerek bazen gülerek okudum kitabı. Şakaları, yüzünden hiç eksik etmediği gülüşüyle, her satırda karşımdaydı Ali Sait.

Aslında 1970’li yıllardan bu yana tanırım Öge ailesini, babası Sait, amcası Muhsin Öge iyi birer eğitimciydiler.

Ali Sait hayata frezeci olarak başlıyor, kırımcılıkla başlayan basın hayatı, başarılı bir muhabirlik hayatından sonra halen Konya Gazeteciler Cemiyetinin Müdürü olarak, basın dünyasının tam orta yerinde devam ediyor.

Ali Sait’in anılarında yer alan isimlerin pek çoğuyla tanıştım, arkadaş oldum; ama kitabı okurken, gidenler, kalanlardan çokmuş, demekten kendimi alamadım. Çoğu, anılarımız olan insanlardı; o anılar gelip geçti gözümün önünden.

Adil Gücüyener, ilk patronum Ahmet Bahçıvan (Takva), Ahmet Yavuz, Ali Akgül, Tahir Bozkır, Şair Koray Ekener, Seyit abi ve daha onlarca isim.

Ali Sait’in anlattığı acı olaydan birini bire bir yaşamıştım. O kısımları okurken içime dayanılmaz bir sızı çöktü. Cadılarımdan Latife Öge Ali’nin yeğeniydi. Yeni evlenmişti Gökhan Algan isimli bir doktorla. Bir gün eşi ve arkadaşları ile maçtan gelirken arabaları bir kamyonla çarpışıyor, Gökhan ve piyango bileti satıcısı Recep ölüyor, ağır yaralı olarak kurtuluyor Latife. Morktaki cesetlerin teşhis edilmeleri gerekiyormuş, gelip beni buldular gençler. Gidip ben teşhis etmek zorunda kaldım. Kamyon şoförü yüzde yüz suçlu olmasına rağmen hiç ceza almadı. Adaletsizliğin ağır bir örneğini yaşadık.

Basın tarihimize böyle bir kitabı kazandırdığı için arkadaşım Ali Sait’i yürekten kutluyorum. Dilerim bu kitap basın camiamıza güzel bir örnek olur, bu güzel mesleğe gönül veren dostlar da Ali’nin yolundan giderler.

Kıyı EGE Haber

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir